Žmonių kalba

Kalba, tai vienas svarbiausių žmonijos bendravimo įrankių. Atėmus iš žmonijos kalbą, bus atimta beveik viskas. Nors kalba egzistuoja ne tik tarp žmonių, o taip pat ir tarp gyvūnų, žmonių kalba yra ištobulinta ir turi kur kas daugiau ypatybių. Gyvūnai geba bendrauti, bet jų bendravimas nebūtinai yra garsinis, jie supranta vienas kitą iš judesių, kvapų ir kt. Žmonės, vieni su kitais bendrauja įprasta kalba, kurią išmoksta jau nuo gimimo. Kalba vartojama kasdien, o apie jos ypatybes ir subtilybes mažai kas susimąsto. Vieni tam neturi laiko, o kiti nemato prasmės. Besidomintiems kalba, pateikiamos svarbiausios žmonių kalbos ypatybės.

  • Žmonių kalbą galima išmokti. Žmonėms niekada nepavyks išmokti gyvūnų kalbos, tačiau įprastinę žmonių kalbą galima išmokti be didelių vargų. Gimdami vienoje ar kitoje šalyje, išmokstame tos šalies kalbą. Kalbos perduodamos iš kartos į kartą. Dar vienas žmonių privalumas tas, kad išmokti galima, net tik savo gimtąją kalbą, tačiau ir kitų šalių kalbas.
  • Kalba yra atskiras vienetas, tačiau jos žodžiai gali būti jungiami. Dėka šios ypatybės, pavienius žodžius galima jungti į sakinius, sakinius į tekstus ir pan. Taip gimsta bendravimas ir perteikiama informacija.
  • Kalba yra intuityvi. Kalba nebūtinai turi būti apgalvota, ji eina iš pasąmonės, intuicijos.
  • Kalba galima keistis. Kitaip tariant, kiekvienas kalbantysis, gali kalbėti, perteikti informaciją ir ja apsikeisti su kitais. Taip vyksta bendravimas, arba apsikeitimas informacija.
  • Žmonių kalba yra refleksyvi. Tai reiškia jog žmonės gali kalbėti apie pačią kalbą, ją aptarinėti analizuoti ir pan.
  • Kalba gali būti sutartina. Tai reiškia, jog reikšmė gali priklausyti nuo tam tikrų asociacijų į kai kuriuos ženklus ar simbolius. Kai kurie asmenys, susikuria savo kalbą, norėdami, jog kiti to nesuprastų, tai dar vadinama kodine kalba.
  • Kalba yra daugiareikšmė. Kai kurie žodžiai turi keletą reikšmių, kurios gali būti visiškais skirtingos, jas jungia tik bendras žodis.
  • Kalba gali nukelti laiku. Tai gana stebuklingas elementas, nes kalbos dėka galima pasakoti prisiminimus ir tuo pačiu grįžti į praeitį, arba kurti ateities planus, apie juos kalbėti ir nejučia mintimis nusikelti į ateitį. Be to, kiekviena kalba turi gramatiką ir laikus, kurie padeda tiksliau nusakyti tam tikrą laiką.
  • Kalba gali būti sakytinė ir rašytinė. Žmonės per daugelį metų ištobulino raštą, todėl, kalba gali būti ne tik pasakoma žodžiais, tačiau ir užrašoma.
  • Kalba yra produktyvi. Kalbėtojas labai vaizdžiai nupasakoti tam tikrus dalykus, o klausytojas visa tai supranta. Taigi, be kitų elementų, pasitelkiant tik kalbą, galima kartu įsivaizduoti ir kurti svajones, planus, vizijas ir kt. Be to, kalba gali būti užrašoma, todėl autorius užrašęs vaizdingas savo mintis, jomis gali dalintis su skaitytojais.

Išties, kalba tai didžiulė dovana, kuria galime džiaugtis. Dėka jos, daug žmonių gali kurti, laisvai bendrauti, plėtoti verslus, užmegzti naujas pažintis, kurti naujus projektus ir tiesiog gyventi. Kalba naudojama kiekvienoje situacijoje. Aplink milijardai žmonių, o kalba mums visiems leidžia bendrauti ir vieniems kitus suprasti. Mokant ne tik savo kalbą, bendravimo galimybės padvigubėja, nes atsiranda laisvė bendrauti nevaržomai, nepaisant kalbų barjero. Kiekvienoje kalboje yra tie patys žodžiai, tik jie kitaip užrašomi ir tariami, tačiau reikšmė yra vienoda, todėl tai leidžia bendrauti be jokių ribų. Kalba didžiulis turtas, kurį reikia branginti ir neleisti sparčiai tobulėjančioms naujosioms technologijoms jos naikinti.